Välkommen till Symbolbruket och Hargdata

Vår verksamhet

På Symbolbruket arbetar vi med utvecklingen av Widgit Symbolbas på svenska och de olika datorprogram, appar och tjänster som använder sig av symbolerna.

Vi har sedan 2015 arbetat tätt med företaget Hargdata AB som introducerade Widgitsymbolerna i Sverige redan 1999. Användningen av symbolerna har sedan dess spridit sig till många olika verksamheter och platser i hela landet.

Bland våra produkter finns datorprogrammen InPrint 3 & SymWriter 2, apparna Widgit Go och Widgit Writer samt webbtjänsten Widgit Online.

Med våra produkter kan man på olika sätt stödja kommunikation, struktur, planering, läsande och skrivande och de riktar sig både till den som skapar bildstödsmaterial för andra och den som själv behöver bildstöd för sin kommunikation eller för sitt läsande och skrivande. Användare av våra program där man skapar bildstödsmaterial är exempelvis personal inom skola och förskola, kommunal omsorg, habilitering samt personal inom hälso- och sjukvård.

Kontakt

013-712 70
Mån-Fre 8.30-16.30
info@symbolbruket.se
support@symbolbruket.se
utbildning@symbolbruket.se

Adress

Symbolbruket | Hargdata
Thorells gata 6
582 55 Linköping

Sociala Medier

Vi som arbetar här

Kerstin Kanebrant

Produktansvarig
kerstin@symbolbruket.se

Leif Kanebrant

Tekniskt ansvarig
leif@symbolbruket.se

Karin Ahrén

Leg. Arbetsterapeut
Utbildning & användare
karin@symbolbruket.se

Christin Savelid

Webb och system
christin@symbolbruket.se

Erik Kanebrant

Utvecklingsansvarig
erik@symbolbruket.se

Frida Persson

Leg. Logoped
Utbildning & utveckling
frida@symbolbruket.se