Välkommen till Symbolbruket!

Symbolbruket utvecklar & anpassar produkter med Widgitsymboler tillsammans med det engelska företaget Widgit Software.

Vi har sedan 2015 arbetat tätt med företaget Hargdata AB som introducerade Widgitsymbolerna i Sverige redan 1999. Användningen av symbolerna har sedan dess spridit sig till många olika verksamheter och platser i hela landet.

Bland våra produkter finns datorprogrammen InPrint 3 & SymWriter 2, apparna Widgit Go och Widgit Writer samt webbtjänsten Widgit Online.

Med våra produkter kan man på olika sätt stödja kommunikation, struktur, planering, läsande och skrivande och de riktar sig både till den som skapar bildstödsmaterial för andra och den som själv behöver bildstöd för sin kommunikation eller för sitt läsande och skrivande. Användare av våra program där man skapar bildstödsmaterial är exempelvis personal inom skola och förskola, kommunal omsorg, habilitering samt personal inom hälso- och sjukvård.

Kontakt

Telefon

013-712 70
Telefontider:
Måndag: 8.30-12.15, 14.00-16.30
Tisdag: 8.30-12.15, 13.00-16.30
Onsdag: 8.30-12.15, 13.00-16.30
Torsdag: 8.30-12.15, 13.00-16.30
Fredag: 8.30-12.15, 13.00-15.00

Adress

Storgatan 28
582 23 Linköping
Hitta hit

Sociala Medier

Det här är vi

Erik Kanebrant

Utvecklingsansvarig
erik@symbolbruket.se

Christin Savelid

Webb, system och ekonomi
christin@symbolbruket.se

Frida Persson

Leg. Logoped
Utbildning, utveckling & support
frida@symbolbruket.se

Malin Stoltz

Leg. Specialpedagog
Utbildning, utveckling & support
malin@symbolbruket.se

Anna-Karin Lindqvist

Leg. Logoped
Utbildning, utveckling & support
anna-karin@symbolbruket.se

Fredrik Follin

Order & tekniskt
fredrik@symbolbruket.se

Niklas Blomstrand

Utveckling
niklas@symbolbruket.se

Emma Kristedal

Support & användning
emma@symbolbruket.se

Leif Kanebrant

Utveckling
leif@symbolbruket.se

Kerstin Kanebrant

Utveckling
kerstin@symbolbruket.se

Bira

Kontorshund
Flatcoated retriever som gillar frukt och bollar